top of page
Montana 650.jpg

Nawigacja terenowa offroad czyli na czym my jeździmy

Czy zgubiliście się kiedyś w terenie?  Oczywiście że tak, każdemu się to zdarza. Aby tego uniknąć i wiedzieć gdzie jechać potrzebujemy nawigacji  do off-roadu tzw. nawigacji terenowej. Kiedyś wystarczał dobry kompas i zwykła mapa, teraz możemy dostać coś więcej.


Zwykła nawigacja jaką posiadamy i wykorzystujemy na co dzień nie nadaje się do nawigowania w terenie. Owszem, główne drogi gruntowe i niektóre drogi w lasach będą, ale do końca nie można na nich polegać.

Niestety ale do off-roadu niezbędne jest urządzenie wyposażone w mapy topograficzne.

Nawigacja turystyczna z mapami topograficznymi.


Tańsze modele są przeznaczone głównie do turystyki pieszej lub rowerowej, ale w pewnych sytuacjach mogą się też przydać kierowcom. Uważać trzeba na fakt, że samochód nie zawsze przejedzie tam gdzie bez problemu poradzi sobie człowiek pieszo lub jadący rowerem. Tańsze urządzenia mają mniej szczegółowe mapy i często prowadzą po linii prostej. Do tego dochodzi częsty brak kompatybilności z urządzeniami innych firm co w przypadku wymiany śladów przejechanej trasy (tzw. track) lub wczytania gotowej trasy stanowi problem. Bardziej zaawansowane modele są świetnie wykonane i odporne na kurz oraz wodę. Problem stanowi przede wszystkim dostępność odpowiednich map topograficznych różnych rejonów europy i świata. W ostatnich czasach jest tak oszałamiający rozwój elektroniki że i telefony zaczynają być głupoodporne choć prawdziwej nawigacji terenowej nic nie zastąpi. 

 

GARMIN


Polecany do Off-roadu. Nawigacje są świetnie wykonane, przystosowane i odporne praktycznie na niemal wszystkie żywioły (oczywiście poza ogniem). Do tego możliwość zasilania ze zwykłych baterii AAA (paluszków) co jest przydatne gdy potrzeba

wysiąść z auta i przejść trasę pieszo w celu sprawdzenia jej przejezdności. Oferują dobre mapy topograficzne całego świata.

 

Obsługa jest banalnie prosta, posiada wiele przydatnych funkcji. Szybka wymiana przebytej trasy i możliwość wgrania nowej,

zapis śladu itp, możliwość podpięcia do PC za pośrednictwem portu USB lub poprzez Bluetooth.

Montana 650.jpg

Garmin Montana 650

Montana deria 700 700 i 750 i.jpg

Seria Montana 700

Obecnie pomimo wielu nowych aplikacji na Anroida takich jak Osmand, Locus itp. które można zainstalować na komórce my używamy sprawdzonych i wytrzymałych w terenie nawigacji to: Garmin Montana 650, Garmin Montana 600 i nowszych serii 700, różnią się tylko wbudowanym aparatem fotograficznym, lub Garmin Zumo 550 przeważnie motocykle, Garmin GPSmap 278 również łodzie. Niestety koszt w/w urządzeń jest dosyć wysoki, ale idzie w parze z jakością. Często nawigacje GARMIN-a posiadają wgrane mapy z bezpłatną dożywotnią aktualizacją.

 

Program OziEplorer


Szczególnie polecany do Off-roadu. Temat legenda. Każdy zapalony i wtajemniczony off-roadowiec albo już używa albo będzie

używał tego programu gdyż OziExplorer obsługuje wszelkiej maści mapy topograficzne. Dostępność map w Internecie jest niemal nieograniczona, ale wymagana jest odrobina fachowej wiedzy w posługiwaniu sie nim.

Program ten można zainstalować w wersji na:

 

Windows PC np: laptop + zewnętrzny GPS,

Windows CE np. palmtopy, nawigacje

Android np. tablet, telefon.

 

 

Można też zainstalować darmowy odpowiednik

OzieEplorer na Android jakim jest Androzic 

Samsung OZI.jpg

Przykładowy widok OziExplorer na Android

Locus Map Locus Map to wielofunkcyjna aplikacja do nawigacji na Smartfona lub Tablet z systemem Android, która dodaje zaawansowane funkcje GPS online i offline do urządzeń z Androidem. Przede wszystkim jest zaprojektowany i używany do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, takich jak turystyka piesza, rowerowa itp...

Wersja FREE - dla przeciętnego użytkownika w zupełności wystarczy, gdyż posiada wszelkie niezbędne funkcje. Minusem natomiast wersji bezpłatnej jest obecność reklam w górnej części ekranu, co powoduje mniejsze okno wyświetlanej mapy.

 

Wersja PRO - nie posiada reklam, dzięki temu mapa zajmuje cały wyświetlacz, posiada ona również nieco więcej przydatnych i zaawansowanych opcji. 

Mapy do Locusa - mapy obsługiwane przez Locusa to mapy online oraz co ważne zwłaszcza gdy nie mamy zasięgu i lub jesteśmy na drogim roamingu są w wersji offline. Bezpośrednio w Locusie mamy dostępny sklep Locusa, w którym możemy wybrać i zainstalować wszelkie interesujące nas mapy dla określonego regionu lub kraju. Możemy również sami zdefiniować interesujący nas mały skrawek mapy, który następnie pobierzemy na naszego smartfona.

Dostępne mapy w sklepie podzielone są na wersje darmowe i płatne. W wersji darmowej Locusa mamy ograniczoną ilość pobrań. Dla map darmowych, ich aktualizacje są bezpłatne. Natomiast wersje płatne są stosunkowo tanie, mowa tutaj o kwotach od 5 do 20 złotych za jedną mapę (Kraj) 

Czy nawigacja do off-roadu jest niezbędna?


Oczywiście, że nie. W wielu sytuacjach wystarczy po prostu kompas i dobra mapa, albo wrodzona umiejętność orientacji w terenie. Nowoczesna technika na pewno może nam jednak pomóc i nie musi być to dedykowane urządzenie GPS. Czasami niezastąpiony okazuje się po prostu laptop ewentualnie tablet lub telefon z Internetem mobilnym lub ze ściągniętymi mapami do użytku offline, a w sieci znajdziemy mnóstwo bardzo dokładnych map, które pomogą w skutecznej nawigacji. Wybór czy jechać z nawigacją czy też bez oraz z jakim urządzeniem oczywiście należy tylko do Was

Współrzędne GPS

Jest kilka formatów zapisu współrzędnych GPS. Należy w odbiorniku ustawić odpowiedni format lub przeliczyć. Z pomoca przychodzą specjalne kalkulatory gps dostępne w sieci.

Formaty zapisu:


DMS   ddd mm ss.s (stopnie, minuty, sekundy)
DM     ddd mm.mmm (stopnie, minuty)
D        ddd.ddddd (stopnie)

Uwaga!
Jeżeli program wymaga wpisania np. danych w formacie stopnie,minuty,sekundy, 
należy wpisać w tym formacie nie innym. W każdym urządzeniu w opcjach ustawień jest wybór formatu podawania współrzędnych. Należy wybrać w ustawieniach właściwy.

Przykład:

 

Jeżeli: mamy wspórzędne podane w DMS (stopnie, minuty, sekundy)
N 50° 3' 41.58"
E 19° 56' 15.78"


to te same wspórzędne w DM (stopnie, minuty)
N 50° 3.693'
E 19° 56.263'


to to te same wspórzędne D (stopnie)
N 50.06155°
E 19.93772°

Czyli mamy trzy formaty zapisu tej samej pozycji.

Udanego nawigowania i do zobaczenia w terenie

bottom of page